cyberpanel kurulumu

CyberPanel ile Ücretsiz LiteSpeed Kullanmak

Server Ümit Bilgin 2 yorum 18 Temmuz 2018

cyberpanel kurulumu

Öncelikle herkese selamlar, bu yazımda kullanmış olduğum ücretsiz hosting panelleri arasında en beğendiğim olan CyberPanel’den bahsetmek ve kurulumunu anlatmak istiyorum. CyberPanel’i önermemi sağlayan en büyük etken LiteSpeed tarafından desteklenmesi ve yine LiteSpeed’in ücretsiz sürümü olan OpenLiteSpeed’i destekleyen tek hosting paneli olması diyebilirim.

Nedir bu CyberPanel ?

CyberPanel tamamen Open Source olan ücretsiz bir web paneldir. Rakiplerinden en büyük farkı LiteSpeed tarafından geliştirilen ve ücretsiz olan OpenLiteSpeed’i destekleyen tek web panel olmasıdır. Ayrıca CyberPanel LiteSpeed tarafından desteklenmektedir. CyberPanel yüksek perfomansı ile rakiplerinden bir adım önde olan bir hosting panelidir. Bir diğer artısı da Türkçe dil desteğini sağlaması diyebilirim.

CyberPanel için gereken minimum sistem gereksinimleri

  • Centos 7.x
  • Python 2.7.x
  • Minimum 512 MB ram
  • 10 gb disk alanı

CyberPanel Kurulumu

Eğer ki sistemini yukarıdaki minimum sistem gereksinimlerini karşılıyorsa kuruluma geçebilirsiniz.

CyberPanel kurmak için Centos 7 olan sunucumuza root girişi yapıp aşağıdaki komutu yapıştırıp entera basmanız yeterli olacaktır.

sh <(curl https://cyberpanel.net/install.sh || wget -O - https://cyberpanel.net/install.sh)

Kurulum sisteminize göre uzun veya kısa sürebilir. Kurulum tamamlandıktan sonra size giriş bilgilerini verecektir.

Panele giriş yapmak isterseniz https://ipadresiniz.com:8090 adresinden giriş yapabilirsiniz. Giriş yaparken Türkçe dil seçeneğini kullanabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra oluşturulan default kullanıcı adı “admin” şifresi ise “1234567” olacaktır.

OpenLiteSpeed Admin Şifresi Oluşturma

CyberPanel kurulumunu tamamladıktan sonra OpenLiteSpeed şifresini oluşturmanız gerekmekte. Şifreyi oluşturmak öncelikle SSH ile bağlanın ve ardından sırasıyla aşağıdaki komutları yazın.

cd /usr/local/lsws/admin/misc/
./admpass.sh

OpenLiteSpeed şifresini oluşturduktan sonra OpenLiteSpeed paneline girmek istiyorsanız https://ipadresiniz.com:7080 adresini kullanabilirsiniz.

CyberPanel 503 Hatası

CyberPanel kurulduktan sonra bazen 503 hatası verebiliyor bunun gibi durumlarda yapmanız gereken tek şey SSH bağlandıktan sonra aşağıdaki komutları sırasıyla yazmaktır.

systemctl status gunicorn.socket
systemctl start gunicorn.socket

CyberPanel ile ilgili yorumlarımdan bahsetmek istiyorum. Henüz çok yeni bir panel eksiklikleri var ancak şu durumda bile kullandığım ücretsiz panellerin hepsinden daha performanslı çalışıyor. Basit yapılı web siteleriniz için kullanabileceğiniz şiddetle tavsiye ettiğim bir paneldir. LiteSpeed tarafından desteklenmesi de en büyük artısı. Eminim ki çok yakında aldığı güncellemeler ile ücretsiz en iyi hosting panelleri arasında en üst sıralara yerleşecektir.

2032 okunma