Centos Üzerine Plesk Panel Kurulumu

Server Ümit Bilgin Yorum yok 19 Temmuz 2018

Plesk Panel dünya üzerinde en çok kullanılan hosting yönetim panellerinden birisidir. Bir çok panel ya sadece Windows‘ta yada Linux’ta çalışır. Plesk Panel ise her ikisinde de çalışabildiği için rakiplerinden bir adım öne çıkmaktadır. Plesk Panel ile bir hosting hesabı oluşturabilir, web sitesi açabilir, veritabanı oluşturabilir, e-mail sistemi kurabilir ve bunun gibi daha bir çok şeyi yapabilirsiniz.

Kişisel testlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki Plesk Panel kurulumu ve ayarlamaları düzgün yapıldığında en hızlı çalışan panellerden birisi. Kendi resim upload sitemde Plesk Panel kullanıyorum ve performansından gayet memnunum. Plesk Panel’in bana göre tek eksisi panelin yavaş çalışması olabilir. Anlatmak istediğim siteler çok hızlı çalışıyor ancak panelin kendisi biraz yavaş çalışıyor. Bu durumda bazen site yöneticilerini sinir edebiliyor. Ama her şeye rağmen sunduğu yüksek performans ve özellikleri ile tercih ettiğim bir hosting panelidir.

Plesk Panel’in bir diğer avantajı ise çok fazla kaynak bulunması. Plesk Panel Türkiye’de fazla tercih edilmese de yurt dışında çok kullanılan bir hosting yönetim paneli. Bu sayede Plesk Panel ile ilgili sayısız kaynak var. Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda sorunun çözümünü kolayca bulabiliyorsunuz.

Bu yazımda Plesk Panel’i Centos 6.x üzerinde kurmayı göstereceğim diğer yazılarımda Windows üzerinden kurulumunu da anlatabilirim.

Plesk Panel Kurulumu

Plesk Panel’i kurmak için ilk tavsiyem formatlanmış veya yeni açılmış bir sunucu üzerinden kurulum yapmanız olacaktır. Bu dediğimi uygularsanız daha sağlıklı bir kurulum gerçekleşir.

İlk önce SSH üzerinden sunucumuza bağlanıyoruz. Bunu yapmak için Windows’ta PuTTY adlı ücretsiz yazılımı kullanabilirsiniz. Host Name bölümüne IP adresimizi yazıp Port kısmına da 22 yazıp Open butonuna basıyoruz.

plesk panel kurulumu

Open butonuna bastıktan sonra bizden kullanıcı adı ve şifre istenecektir. Bu bilgileri girip root girişi yaptıktan sonra aşağıdaki kodu komut ekranına yapıştırıyoruz ve güncellemelerin yapılmasını bekliyoruz.

yum upgrade –y

centos plesk kurulumu

Güncellemeler tamamlandıktan sonra “Complete” şeklinde bir uyarı alacaksınız. Bu uyarıyı aldıktan sonra komut ekranına aşağıdaki kodu aynı şekilde yapıştırıp Plesk kurulumunu başlatabilirsiniz.

wget -O – https://autoinstall.plesk.com/one-click-installer | sh

plesk panel centos

Kurulum esnasında size bir takım sorular sorabilir hepsinde Y tuşuna basıp enter’a basarak onaylamanız gerekmektedir.

Kurulum süresi sunucunuzun özelliklerine göre değişkenlik gösterebilir ancak yaklaşık 20 30 dakika içinde kurulum tamamlanacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra http://ipadresiniz:8880 veya https://ipadresiniz:8443 adresinden Plesk Panel’e giriş yapabilirsiniz.

Panelinize giriş yaptıktan sonra gerekli ayarlamaları yaparak Plesk’i kullanmaya başlayabilirsiniz.

Plesk Panel Ücretli mi ?

Plesk Panel normalde ücretli bir hosting yönetim panelidir ancak ilk kurulumda size 21 günlük deneme sürümü veriyor 21 günün sonunda ise sizden lisans kodu istiyor. Bu adresten ücretsiz 21 günlük lisans kodu alabilir ve panelinizin süresini uzatabilirsiniz.

Ancak ben ücretsiz bir panel kullanmak istiyorum derseniz bir önceki yazım olan CyberPanel Kurulumu‘na bakabilirsiniz. Ücretsiz ve yüksek performans sunan bir panel olduğu için şiddetle tavsiye ederim. Ayrıca LiteSpeed‘in ücretsiz versiyonu olan OpenLiteSpeed‘i destekleyen tek panel olması da şuan için en büyük artısıdır.

1023 okunma